ایران ، تهران ، سعادت آباد شعبه مرکزی
ساعت کاری همه روزه از ساعت 8 تا 21

چگونه بک لینک باکیفیت بگیریم؟

بک لینک

بک لینک یا لینک بیلدینگ چیست؟

به فرآیند دریافت لینک از سایتهای دیگر بک لینک یا لینک بیلدینگ گفته میشود. لینک ها به موتورهای جستجو کمک میکنند تا محتوای وب را ایندکس کنند.

 

بک لینک

 

زمانی که گوگل الگوریتم رتبه بندی PageRank را در سال 1990 معرفی کرد تعداد بک لینکها برای رتبه بندی سایت بسیار مهم بود. یعنی هرچه بیشتر بک لینک از سایت های دیگر دریافت میکردید رتبه بهتری در گوگل میگرفتید. این امر به راحتی قابل سواستفاده بود. امروزه لینک بیلدینگ بسیار فراتر از تعداد و کمیت بکلینک ها است.

 

موتور جستجو چگونه کار میکنند؟

انواع بک لینک

بک لینک دوفالو (do-follow backlinks ) اعتبار صفحه لینک دهنده (Page Authority یا PA) را به صفحه لینک گیرنده پاس میدهد.

بک لینک نوفالو (No-follow backlinks ) هیچ امتیازی به سایت لینک گیرنده نمیدهد. در کد HTML سایت لینک دهنده کد rel=nofollow بیانگر این است.

 

انواع بک لینک

 

در شکل بالا سایت A به هر دو سایت B و C لینک داده است اما فقط لینک داده شده به سایت B اعتبار سایت A را میگیرد و به اصطلاح Link Juice دریافت میکند. از دید سئو لینک های nofollow هیچ ارزشی ندارند. یعنی بک لینک دریافتی از سایت A برای سایت C هیچ کمکی به سئو سایت C نمیکند.

سئو چیست؟

anchor text در بک لینک

متنی است که قابل مشاهده و کلیک است. به موتور جستجو کمک میکند بفهمد که صفحه لینک داده شده در مورد چیست. اگر صفحات زیادی با anchor text یکسان (مثلا برای متن باربری) به صفحه شما لینک بدهند در آن مورد (باربری) میتوانید رتبه بهتری کسب کنید.

آیا نتیجه این است که با گرفتن تعداد بک لینک زیاد با متن کلیدواژه موردنظر میتوانم در گوگل برای کلیدواژه موردنظر رتبه بهتری کسب کنم؟

با به کار بردن بیش از حد کلیدواژه به عنوان anchor text امکان دارد توسط الگوریتم های موتورهای جستجو جریمه شوید. پس بهتر از به شکل طبیعی رفتار کنید و anchor text را سودمند و طبیعی انتخاب کنید.

برای انتخاب anchor text باید یک موازنه بین موارد زیر باشد:

  1. کلیدواژه (“تبلیغات گوگل”)
  2. برند (“رتبه 1 گوگل”)
  3. عبارت با برند (“تبلیغات گوگل با رتبه 1 گوگل”)
  4. آدرس خالی (“rotbe1google.com”)
  5. CTR ها (“کلیک کنید یا بیشتر بخوانید”)

کیفیت بک لینک به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

گوگل چندین معیار کیفیت را برای بک لینک در نطر گرفته است که عبارتند از Page Authority (یا PA) و Domain Authority ( یا DA ) .

دو سایت MOZ و Majestic هم یک سری معیار برای کیفیت بک لینک معرفی کرده اند :

  • Moz Page Authority PA
  • Moz Domain Authority DA
  • Majestic Trust Flow TF
  • Majestic Citation Flow CF

مرتبط بودن سایتی که از آن لینک میگیریم

سایتی که از آن لینک میگیریم باید مرتبط با سایت خودمان باشد، در این صورت لینک دریافتی کیفیت بالاتری خواهد داشت. مثلا دریافت بک لینک از سایتی که لباس زنانه میفروشد برای سایت اثاث کشی منزل بی ارزش است.

مکان قرارگیری لینک

لینک هایی که در مقالات و قسمت های اصلی قرار داده میشوند (single link) از لینک هایی که در فوتر، هدر و نوار کناری (sitewide links) قرار داده میشوند بهتر هستند.

لینکهای sitewide لینکهایی هستند که در تمام صفحات سیات تکرار میشوند. این لینک ها معمولا در فوتر، هدر و یا نوار کناری سایت قرار داده یشوند و برای لینک های داخلی و خارجی عالی هستند. لینک های sitewide ترافیک زیادی را ایجاد میکنند. هرچند پتانسیل seo آنها ممکن است کمی کمتر از single link ها باشد.

 

سئو داخلی یا سئو محتوا

فایل robots.txt

استراتژی های دریافت بک لینک

به دست آوردن لینک های باکیفیت زیاد آسان نیست. روشهای گذشته مانند ارسال پست در دایرکتوری ها و .. دیگر جوابگو نیستند. در ادامه چندین استراتژی را برای دریافت لینک توضیح میدهیم:

Guest posting

این روش محبوبترین روش است. ساده است : شما یک مقاله مینویسید و در یک سایت دیگر منتشر میکنید. وبسایت مقصد محتوای رایگان دریافت میکند و شما بک لینک رایگان .

بک لینک های رقبا

 

نوشته‌های پیشین نوشته‌های پیشین
پست جدیدتر پست جدیدتر

پیام بگذارید

X